Aprilspøk: Vrakpant på spillmaskiner?

Snart kan du få betalt for å bli kvitt Amigaen din.

Tor Egil Andersen, 1. april 2009 11:16

Annonse

Dette var årets aprilspøk fra Gamer.no. Det hadde vært glimrende å få betalt for å kvitte seg med PC-en fra 90-tallet, men våre kjære spillsystemer og konsoller fra barndommen – fungerende eller ei – har en affeksjonsverdi, en følelsesmessig verdi, som ikke kan måles i penger eller vrakpant.

Hvor mange av oss har vel ikke en urgammel PC eller fem stående i en kjeller et sted? Eller kanskje en konsoll fra steinalderen en eller annen slitsom slektning har sølt fire liter saft i? En maskin så utdatert at det kun er mulig å kjøre Pac-Man på den, og hvor man faktisk kan måle pikslene med linjal?

Legges ut til høring

Som et løft for å fremme kunnskap og hindre forurensning, vurderer nå regjeringen å innføre vrakpant på alle PC-er og spillmaskiner laget før år 2000. Vrakpanten sees også på som et verktøy som kan hjelpe økonomien i vanskelige tider, siden regjeringen regner med at mange av midlene som sprøytet inn, øyeblikkelig vil bli brukt på nytt elektronisk utstyr.

Forslaget skal snart legges ut til høring, og regjeringen vil gjerne skaffe seg informasjon fra så mange kunnskapsrike personer som mulig. De ønsker å høre fra spillindustrien, programvareindustrien, PC-produsentene, konsollprodusentene, men mest av alt fra forbrukerne.

Hvordan bør dette løses?

Et slik forslag reiser selvfølgelig svært mange vanskelige spørsmål, som for eksempel: Hvor høy skal vrakpanten for hver plattform være? Skal vrakpanten kun gjelde for selve PC-en og konsollen, eller for tilsvarende skjermer også? Må en PC det skal innføres vrakpant på inneholde alle vitale komponenter, som prosessor, minnebrikker, harddisk, skjermkort osv? Skal en slik pant også innføres på håndholdte spillmaskiner?

Gamer.no er valgt som mediepartner, for å samle inn gode forslag fra folket på hvordan loven om vrakpant på spillmaskiner bør utformes. Leserne oppfordres derfor til å gi oss innspill, kommentarer og gjennomtenkte meninger på e-post til vrakpant@gamer.no.

Diskuter artikkelen i forumet

Annonse:



Annonse

Siste fra twitter

  1. Etter litt frem og tilbake er det nå klart at The Secret World-datoen er en målsetting. 24. april er altså ikke en endelig dato. » [ for fire dager siden ]
  2. Vi kom i skade for å si noe som kort tid senere ble underlagt sperrefrist. Vennligst slett det fra hukommelsen. » [ for fire dager siden ]
  3. Nå har @TimOfLegend våknet og @notch følger opp det han startet. Får vi et «ja» til Psychonauts 2 i kveld? http://t.co/nwFT5Vwv » [ for fem dager siden ]
  4. Det blir kåring av årets beste spillmedie på #Gullstikka likevel. Her kan du stemme: http://t.co/FYduPJQG » [ 3. februar 2012 14:06 ]

Besøk Gamer.nos twitter

Siste i Nettverket

  1. Stille SMS hjelper politiet
    [ 12. februar 2012 ]
  2. Olympus vil bli med deg på tur
    [ 12. februar 2012 ]
  3. AMD A8-3870K
    [ 11. februar 2012 ]
  4. Har du nettopp handlet på nett?
    [ 11. februar 2012 ]
  5. Ukens smarteste mobiltriks
    [ 11. februar 2012 ]
  6. Godt eller dårlig tilbud?
    [ 11. februar 2012 ]
  7. Kodak slutter med kameraproduksjon
    [ 11. februar 2012 ]