Det begynner å bli lovlig varmt i kongeriket, og hva er bedre etter en dag i solsteken enn å kjøle seg ned foran skjermen med noen av sommerens beste TV-serier?
Som vanlig har vi saumfart TV-guiden og alskens strømmetjenester for å gi deg et knippe av de mest interessante seriene akkurat nå. Denne gangen har vi noen virkelige lekkerbiskener.
The Sandman – sesong 2
The Sandman står som en av de viktigste og mest toneangivende tegneseriene gjennom tidene. Man kan si mye om forfatter Neil Gaiman, men det er ikke til å komme utenom at mannen har en helt særegen fortellerstil – en stil som har resultert i flere helt makeløse historier opp gjennom årene.
I The Sandman tar dette form som en tilsynelatende enkel historie om drømmenes konge som fort utvikler seg til et enormt lappeteppe av historier om kjærlighet, død og stor, stor mytologi.
Netflix' versjon ivaretar en del av den merkelige, mørke mystikken fra opphavsmaterialet, og i perioder bød forrige sesong på en rekke virkelig enestående enkeltøyeblikk. Tom Sturridge var perfekt i rollen som Dream, og serien hadde en særegen visuell stil som virkelig var til å spise opp.
Om den andre og siste sesongen klarer å følge opp dette, kan de siste ti episodene om Jon Blund og hans underlige univers bli noe ganske spektakulært.
The Sandman kan strømmes på Netflix.
Sesong to kommer i to deler, 3. juli og 24. juli »
Ironheart
Det var en tid da Marvel virket til å slippe nye filmer og TV-serier annenhver uke, men nå har mediegiganten begynt å roe ned tempoet. Kvalitet bør trumfe kvantitet, har Disney-sjef Bob Iger omsider innsett.
Om den kommende Ironheart-serien hegner om dette nye mantraet eller henger igjen fra en svunnen tid gjenstår å se.
Hovedperson denne gangen er ungjenta Riri Williams (Dominique Thorne). Hun dukket første gang opp i 2022-filmen Black Panther: Wakanda Forever, og ble da «pushet» som et unikt geni som jobbet med å videreutvikle «arc reactor»-teknologien til Tony Stark. Ved siden av studiene på MIT selvfølgelig.
Når hun nå får sin egen serie, kan vi forvente høytsvevende akrobatikk, men også langt mer dunkel mystikk idet Anthony Ramos ikler seg rollen som den mystiske The Hood.
I tegneserien er figuren besatt av en magisk hette som blant annet lar ham bli usynlig og sveve – noen ganger kan han også forvandle seg til en demon, men det spørs om ikke dette blir litt for utsvevende, selv for Disney.
Ironheart kan strømmes på Disney+.
De tre første episodene dukker opp 24. juni »
Sirens
The White Lotus har gjort rent bord når det kommer til mørk humor og harselering med overklassen gjennom tre knallgode sesonger fra HBO. Serien har en eventyrlig flyt, fantastiske skuespillere og en underlig nerve som jeg tror det er vanskelig å gjenskape.
Dette har ikke hindret Netflix fra å prøve, og en av strømmegigantens nyeste miniserier, Sirens, kommer farlig nær å klare kunststykket.
Her følger vi Devon og Simone, et søsterpar som sendes på kollisjonskurs idet førstnevnte truer med å krasje lillesøsterens idylliske jobbtilværelse, som personlig assistent for en eksentrisk riking. I tro «mystery novel»-stil er handlingen satt til et avsidesliggende øyparadis, og det blir raskt klart at det er mer enn én ugle i mosen.
Sirens treffer aldri like klokkeklart som The White Lotus, men lykkes likevel godt takket være snertent manus og fantastisk karismatiske skuespillere. Særlig engasjerende er samspillet mellom Milly Alcock og Meghann Fahy i rollen som de dysfunksjonelle søstrene.
Sirens kan strømmes på Netflix.
Alle episoder er ute nå »
MobLand
Apropos gode skuespillere: MobLand er en serie som på overflaten kan minne om et ganske alminnelig gangster-drama, men skiller seg ut ved å ha et av de sterkeste rollegalleriene på lang tid.
Her møter vi Tom Hardy i rollen som mellommann og «fixer» for den høytstående Harrigan-familien; familiens overhode er ingen ringere enn Pierce Brosnan; ved hans side står Helen Mirren; mens Paddy Considine er en av familiens arvinger.
Disse er bare noen av de sentrale skikkelsene som barker sammen idet sønnen til en rivaliserende familie forsvinner sporløst etter en fuktig kveld på byen.
Serien har foreløpig ikke klart å overraske nevneverdig – og det er langt opp til den langt snedigere søsterserien Gangs of London – men jeg lar meg likevel engasjere stort takket være svært god flyt og et skyhøyt tenningsnivå.
Det hjelper også at serien har selveste Guy Ritchie som aktiv deltager i kulissene.
MobLand kan strømmes på SkyShowtime.
De tre første episodene er ute og nye avsnitt kommer hver uke »
Espens favoritt: Squid Game
Tredje og siste sesong har potensiale til å bli årets TV-begivenhet.
Netflix har hatt mange slagere opp gjennom, men det er få som kan måle seg med den enorme suksessen Squid Game opplevde i 2021. Serien om de sør-koreanske dødslekene sto for ulidelig spenning, enorme øyeblikk og genuint engasjerende figurer,
Det var altså ikke rart at det morbide eventyret fant sin helt fortjente plass på alles lepper – serien kunne fint gjort seg som en enkeltstående sesong, men ble raskt fornyet.
Fortellingen skulle egentlig avsluttes i fjor vinter – sesong to og tre ble egentlig pønsket ut som én sammenhengende sesong – men det ble for stort, for omfattende ifølge serieskaper Hwang Dong-hyuk.
Det merket man tydelig, for forrige sesong hadde overraskende mye kjøtt på beinet, med likendes figurer, merkelige sidesprang og en stadig større spenningskurve som aldri helt ble forløst. Akkurat idet store ting var i ferd med å skje, tok historien brått slutt, og vi satt alle slukøret igjen mens rulleteksten farte over skjermen.
Forløsningen og svarene vi har ventet på kommer forhåpentligvis i den tredje og siste sesong om en knapp uke. Det er bekreftet at de neste seks episodene vil være siste vers i fortellingen om dødslekene og den ulykksalige deltaker 456, Gi-Hun (Lee Jung-jae). Så får vi se om han har det som skal til for å overleve også denne gangen.
Squid Game kan strømmes på Netflix.
Sesong tre slippes i sin helhet den 27. juni »
💬 Men... Dette er ikke gaming?
Som en del av redaksjonens utvidede fokus på serier og film, vil undertegnede kaste seg over TV-guiden og saumfare strømmetjenestene hver måned framover. Målet er å gi deg som leser en enkel oversikt over hva som er i vinden og ting du kanskje har gått glipp av, ispedd en håndfull personlige, mer tidløse favoritter.
Dette kommer i tillegg til, ikke på bekostning av, annet spillstoff som du daglig får servert på Gamer.no.