Fremtiden for Assassin’s Creed-serien har kanskje virket uklar i det siste halvåret.
Utgiveren Ubisoft har opplevd mye ustabilitet i det siste – både økonomisk og internpolitisk – helt siden den plutselige avskjeden til Assassin's Creed-sjefen Marc-Alexis Côté.
LES OGSÅ: Ubisoft møtt med storstreik »
Nå har Ubisoft annonsert den nye ledelsen av franchisen i en melding på Reddit, henvendt direkte til Assassin’s Creed-fanskaren i en manøver som Ubisoft tydelig håper vil signalisere et fornyet fokus på serien, og sterkere kontakt med spillerne selv.
Martin Schelling tar over som sjef for merkevarebygging og den langsiktige strategien for serien, med tittelen som Assassin’s Creeds «Head of Brand».
François De Billy har fått tittelen «Head of Production Excellence» – altså sjef for produksjon og kvalitetssikring, og har jobbet på mange av de største spillene i serien, inkludert Black Flag, Origins og Valhalla.
Jean Guesdon forlot Ubisoft i 2023, men er nå tilbake i rollen som Assassin’s Creed’s «Head of Content». Han har tidligere utmerket seg som kreativ leder for både Black Flag og Origins, og har bidratt til nesten alle spill i serien, helt tilbake til Assassin’s Creed II.
– Det er fantastisk å være tilbake etter alle disse årene, skrev Guesdon i kunngjøringsbrevet.
– Assassin’s Creed har vært en definerende del av mitt profesjonelle liv, og å være tilbake føles som å komme hjem. Dette universet, disse karakterene, disse verdenene, og selvfølgelig fellesskapet har alltid betydd så mye for meg.
– Jeg er spesielt takknemlig for å dele denne reisen med dere alle igjen, og ser frem til å dele mer om de neste skrittene fremover for franchisen."
De tre etablerte AC-veteranene er nå gitt ledelsen i hele Assassin’s Creed-serien. De vil utgjøre lederteamet, sammen med Andrée-Anne Boisvert, leder for Assassin's Creeds kryssinitiativer for merkevare, og Lionel Hiller, øvre leder for merkevare- og markedsstrategi.