25

Ringenes herre - Amazon

Amazon gir ikke opp Ringenes herre-spill selv om det ikke blir noe MMO

WB Games

Amazon har den siste tiden kuttet kraftig i sin spillavdeling, med både oppsigelser, studionedleggelser og kansellerte spill. Angivelig har selskapet også skrinlagt et planlagt nettrollespill basert på Ringenes herre, men det betyr ikke at det gir opp J.R.R. Tolkiens univers.

Det nyeste forsøket på å lage Ringenes herre-MMO ble kunngjort for ganske nøyaktig tre år siden. En kilde med kjennskap til situasjonen forteller til Eurogamer at prosjektet først kom skikkelig i gang i 2025, før Amazon brått bestemte seg for å trappe ned satsingen på store nettbaserte spill.

MMO-teamet består angivelig nå bare av en håndfull utviklere som holder liv i Throne and Liberty, Lost Ark og New World: Aeternum. Sistnevnte legges offisielt ned 31. januar neste år, og hvor lenge de andre to holder det gående er usikkert.

Nettrollespillet basert på Ringenes herre er angivelig lagt ned.
Amazon

Rykter om nedleggelsen dukket først opp i fjor høst, via en utvikler som skal ha blitt rammet av nedbemanning hos selskapet. Siden har Ringenes herre-spillet forsvunnet fra Amazons nettsider.

Overfor Eurogamer ville spillsjef Jeff Grattis fortsatt ikke uttale seg direkte om en mulig kansellering. I stedet insisterte han på at spillavdelingen fortsatt pusler med et eller annet Ringenes herre-relatert.

– Vårt kreative team fortsetter å utforske en gripende ny spillopplevelse som lever opp til Tolkiens verden. Vi samarbeider tett med [rettighetshaver] Middle-earth, og har fortsatt stor tro på merkevaren.

Uttalelsen kommer i kjølvannet av rykter om at Crystal Dynamics jobber med et Ringenes herre-spill. Utvikleren samarbeider for tiden med Amazon om to Tomb Raider-spill, og dermed er det ikke utenkelig at partene også har slått seg sammen igjen.

Hverken Amazon eller Crystal Dynamics har kommentert disse ryktene, så enn så lenge forblir det spekulasjon.

LES OGSÅ: Kingdom Come-utvikleren har angivelig også et Ringenes herre-spill på gang »

Siste fra forsiden