Etter en detaljfattig avduking tidligere i sommer, har Activision omsider dratt sløret av Call of Duty: Black Ops 7. Spillet lanseres 14. november, og skilter med en rekke endringer til seriens tradisjonelle opplevelse.
Størst for denne gang er det utvikleren kaller «endgame», et konsept som er mer vanlig for nettrollespill eller «live service»-opplegg. I Black Ops 7 utarter det seg på et større kart for flere spillere, som låses opp så snart man har fullført spillets historie.
Psykedelisk kampanje
Kampanjen – som kan spilles alene eller i grupper på fire – er satt til året 2035. Igjen får vi stifte bekjentskap til David Mason og hans ledsagere, som vikler seg inn i nok et psykedelisk oppdrag. Ferden går på tvers av kloden, uten at det noen gang er godt å si hvor man er eller hva som til enhver tid er virkelighet.
Med kampanjen unnagjort, åpnes kartet kalt Avalon opp. Her får opptil 32 spillere boltre seg, stige i nivå og tilegne seg nye egenskaper og nytt utstyr. Activision lover både en slags «extraction»-mekanikk, der man unnslipper med fremdriften i behold, og «roguelike»-elementer, slik at fremdrift mistes om man dør.
Fremdrift i kampanjen deles for første gang også på tvers av flerspilleren, Zombies og Warzone. Våpen du bruker stiger i gradene, slik at du hele tiden låser opp nytt tilbehør og utseender.
Med spillet satt i 2035, vil våpen og utstyr være delvis fremtidsrettet, forteller utvikleren. Her venter for eksempel droner, kamuflasje og et skjold.
Ellers vender bevegelsessystemet Omnimovement tilbake, med noen justeringer. For eksempel kan man hoppe på vegger – men ikke løpe – og man kan rulle når man hopper fra store høyder for å unngå fallskade. Som standard har Activision også skrudd av ting som «tactical sprint» og sikting mens man sklir eller slenger seg, men dette kan aktiveres gjennom egenskaper man låser opp etter hvert.
Hvordan spillet oppfører seg kan spillere prøve i en betatest fra 2. til 10. oktober. De som forhåndsbestiller eller har Game Pass får slippe til først.
Call of Duty: Black Ops 7 kommer til PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One og Xbox Series X/S. Det blir også tilgjengelig via Game Pass Ultimate og PC Game Pass.
LES OGSÅ: Battlefield 6 lanseres 10. oktober »