Profesjonell e-sport i PUBG står overfor en enorm omveltning. Fra og med neste år går offisielle turneringer over til å kun bruke tredjepersons synsvinkel, noe både fans og spillere har reagert kraftig på.
Enda herjer det stor usikkerhet, men Good Game-ligaen håper å unngå endringen for sin PUBG-turnering.
Stor forskjell
Skillet mellom de som foretrekker førstepersons og tredjepersons synsvinkel i PUBG har eksistert siden før spillets lansering i 2017. I tredjeperson (TPP) kan du kikke rundt hjørner og ut av vinduer uten å vise deg for motspillere, mens i førsteperson (FPP) er det vanskeligere å tilegne seg informasjon uten å potensielt bli sett av motspillere.
Valget handler i bunn og grunn om personlig preferanse. Den generelle oppfatningen vært imidlertid at FPP passer bedre for konkurransedrevet spill – frem til nå.
Beslutningen om å satse på TPP ble kunngjort av Krafton tidligere i uka. Som utgiveren forklarer, er det veldig mange som spiller med tredjepersons synsvinkel. Disse har ikke fått sin opplevelse gjenspeilet i e-sporten, noe denne overgangen altså skal rydde opp i.
Kunngjøringen har fått gjennomgå i sosiale medier. Mange skriver at de ikke lenger vil se på, mens andre frykter at FPP kan forsvinne helt fra spillet.
Den overveldende mengden med negative kommentarer på for eksempel X og Reddit er riktignok fra vestlige brukere. På vår side av kloden har FPP tradisjonelt sett vært mer populært, mens de i Østen – der PUBG uten tvil har flest spillere og størst potensial for inntjening – i stor grad foretrekker TPP.
– Ingen planer om å gå over
Her i Norge har e-sportutøverne sagt klart fra hva de ønsker. Prosjektleder i Good Game-ligaen, Kevin Mobekk, melder om et enormt flertall for å fortsette med FPP i Norges største PUBG-liga.
– Deltakerne våre ønsker overveldende å spille FPP, så vi har ingen planer om å gå over til TPP nå. Vi vil regelmessig sjekke med deltakerne våre om hva de ønsker, og vil strekke oss så langt vi kan for å levere det produktet de ønsker.
Dersom Krafton velger å fjerne FPP helt, kan det selvfølgelig bli helt andre boller. Mobekk tror imidlertid ikke at det vil skje.
– Akkurat nå er det noen usikkerheter rundt om det i det hele tatt vil være mulig å spille FPP etter endringen, og vi venter på endelig svar fra Krafton. Personlig tror jeg ikke at de vil sette begrensninger på det.
LES OGSÅ: Håvard «Rain» Nygaard har signert for 100 Thieves »