25

Norsk «bonk-suksess»

Norsk spill solgte over en million på to uker

En av høstens store Steam-suksesser er laget av en anonym, norsk soloutvikler.

Megabonk har blitt en megahit i høst.
Venidad

Den kaotiske og vanedannende spillet Megabonk har på kort tid blitt et av årets mest omtalte spill på Steam. På bare to uker passerte spillet én million solgte eksemplarer og klatret raskt opppover Steams globale salgs­liste.

Megabonk har i skrivende stund over 40 000 brukeranmeldelser på Steam og en «Veldig positiv»-vurdering, med et gjennomsnitt på over 90 prosent positive tilbakemeldinger.

Utvikleren, som går under navnet «Vedinad», annonserte milepælen på X (tidligere Twitter) med denne meldingen:

Fra Norge

Megabonk ble offisielt lansert 18. september, og følger i fotsporene til Vampire Survivors og andre såkalte «reverse bullet hell»-spill, men i motsetning til de fleste andre i denne sjangeren så er bonkespillet i 3D.

Spillets popularitet har skapt mye oppmerksomhet i internasjonale medier, uten at dette har ført til at «Vedinad» har stått frem med fullt navn.

På sosiale medier har det dukket opp spekulasjoner om at «Vedinad» kan være et alias brukt av den norske utvikleren og YouTuber-profilen «Danidev».

Som nevnt i kommentarfeltet til denne artikkelen, oppgir «Vedinad» at han kommer fra Norge på sin YouTube-profil.

Megabonk er et roguelike survival-spill der du må slå deg gjennom horder av fiender og bosser på tilfeldig genererte baner.
Venidad

Vi snakker altså om en av, om ikke tidenes største spillsuksesser her til lands. Ikke dårlig for en anonym, norsk soloutvikler uten offentlig støtte, markedsføring eller en utgiver i ryggen.

Vi holder døren åpen for et intervju hvis den mystiske utvikleren ønsker å ta en prat...

Siste fra forsiden