EA kan snart bli et privateid selskap. Spillgiganten er visstnok på god vei til å signere en avtale om salg, til den nette sum av nesten 500 milliarder kroner.
Som Reuters melder, er det en gruppe med flere investorer som står på kjøpersiden. Blant dem er Saudi-Arabias statsfinansierte spillfond og Affinity Partners, selskapet til Donald Trump-svigersønn Jared Kushner.
Partene er angivelig svært nærme en avtale, som kan offentliggjøres allerede neste uke. Da blir det trolig også mer klart om hva salget betyr for både selskapet og eksisterende aksjonærer.
Som følge av ryktene, steg aksjeprisen til EA med 15 prosent fredag.
Dersom salget gjennomføres, vil saudiarabiske Savvy Games Group sikre seg en enda større bit av den globale spillkaka. Fondet eier allerede ti prosent av EA, og har eierandel i en haug med verdens største spillselskaper – deriblant Nintendo, Activision Blizzard, Take-Two, Embracer og Capcom.